19'10'2018'


Dur brzuszny

Dur brzuszny to jedna z tych chorób, na które warto się zaszczepić przed wyjazdem do tropików. Można się zakazić poprzez zanieczyszczoną wodę pitną i jedzenie, a skutki infekcji mogą być poważne.

Dur brzuszny

Występowanie:

Dur brzuszny występuje na całym świecie, lecz najczęściej w krajach Azji Południowej (Indie, Nepal, Sri Lanka, Bangladesz, Pakistan), Azji Południowo-Wschodniej (m.in. Tajlandia, Malezja, Indonezja, Wietnam), w Ameryce Środkowej i Południowej (w tym Peru), oraz Afryce Północnej i Wschodniej (w tym w Kenii i Tanzanii).

 

Mapa świata z ryzykiem duru brzusznego. Zródło: CDC

 

O chorobie:

Jest to choroba zakaźna przewodu pokarmowego, wywoływana przez bakterię Salmonella typhi. Bakteria występuje jedynie u ludzi i wydalana jest w kale. Do zarażenia dochodzi drogą pokarmową, przez spożycie zanieczyszczonego jedzenia lub napoju.

 

Epidemiologia:

Ogniska choroby najczęściej odnotowywane są w krajach trzeciego świata, gdzie rokrocznie zaraża się około 21,5 miliona ludzi. Są to kraje, w których mycie rąk jest mniej powszechne, występują problemy z kanalizacją i dostępem do czystej wody, jak również miejsca dotknięte kataklizmami.

 

Przebieg choroby:

Okres wylęgania to ok. 6 do 30 dni. Pierwsze objawy, jakie pojawiają się po tym czasie, to narastające osłabienie, stany podgorączkowe, a później gorączka. Mogą również wystąpić biegunka, zaparcia, bóle brzucha oraz różowo-czerwona wysypka. Wraz z postępowaniem choroby dochodzi do uszkodzenia błon przewodu pokarmowego i istnieje ryzyko powstania perforacji.

 

Jak się chronić:

Aby zapobiec chorobie, poza szczepieniem ochronnym zalecane jest postępowanie, jak przy zapobieganiu biegunce podróżnej.

 

Szczepienie:

Na rynku dostępna jest szczepionka domięśniowa – Typhim Vi. Jedna dawka daje ochronę na 3 lata. Aby utrzymać ochronę, po 3 latach od zaszczepienia zalecane jest podanie dawki przypominającej.

W przypadku dzieci szczepienia wykonywane są od 2. roku życia, a dawki przypominające – jak u dorosłych, co 3 lata.

Istnieje również szczepionka doustna (Vivotif), lecz będzie dostępna na początku 2019r. w Polsce. 3 doustne dawki daje taki sam poziom ochrony co 1 dawka domięśniowa Typhim Vi.

 

Ciekawe fakty:

– Objawy duru brzusznego mogą być podobne do objawów malarii. Jeżeli u podróżnych występuje podejrzenie malarii i leczenie nie przynosi rezultatów, warto wykluczyć również dur brzuszny.

Zarażenie drogą pokarmową
Odpowiednia higiena rąk
Choroba objęta szczepieniami

galeria

Zasób 12
Zasób 14

może cię zainteresować

Cresta Facebook Messenger