27'08'2018'


Zółta febra

Żółta febra, tzw. żółta gorączka, to poważny problem w niektórych rejonach świata. Potwierdzenie zaszczepienia przeciwko tej chorobie może być wymagane by wjechać do niektórych krajów!

Zółta febra

– Choroba wirusowa, przenoszona przez komary. W miastach komar przenosi wirusa z osoby zarażonej na osobę zdrową (człowiek-komar-człowiek). W dżunglach rezerwuarem wirusa są małpy i małpiatki. Z powodu wysokiego poziomu wirusa u człowieka istnieje również ryzyko przeniesienia choroby podczas zabiegów medycznych (np. zanieczyszczoną igłą).

 

Objawy:

– Okres wylęgania 3-7 dni. Po tym czasie występują początkowe objawy, podobne do objawów grypy – gorączka, dreszcze, bóle mięśni, osłabienie, zażółcenie skóry i spojówek. Przy ciężkim przebiegu występuje uszkodzenie nerek i wątroby, zaburzenia krzepnięcia krwi i krwawienie do przewodu pokarmowego. W najgorszym przypadku choroba skutkuje śmiercią.

 

– Jak się chronić:

Najskuteczniejszą formą ochrony przed zarażeniem wirusem żółtej gorączki jest szczepionka (Stamaril) – 1 dawka daje ochronę na całe życie. W przypadku dzieci szczepienie wykonywane jest od 6. miesiąca życia (jeżeli są ku temu wskazania). Pełna protekcja następuje 10 dni po zaszczepieniu. U niektórych pacjentów może być zalecane powtórzenie szczepienia po 10 latach.

 

– W niektórych krajach szczepienie na żółtą gorączkę jest obowiązkowe, dlatego odnotowuje się je w Międzynarodowym świadectwie szczepień (International Certificate of Vaccination), czyli w tzw. żółtej książeczce. Okazanie świadectwa szczepienia stanowi warunek wjazdu do wielu krajów – koniecznie trzeba wtedy zabrać żółtą książeczkę ze sobą w podróż! W przeciwnym razie podróżnik może uzyskać odmowę wjazdu do kraju, nawet jeżeli kraj endemiczny jest dla niego tylko punktem przesiadkowym!

– Pomimo zaszczepienia zalecane jest stosowanie ochrony przeciw ukąszeniom komarów – więcej informacji na ten temat w oddzielnym poście.

 

– Ciekawe fakty:

– Na początku 2018 roku w Brazylii pojawiła się epidemia żółtej gorączki (szczególnie na wybrzeżu, w Rio de Janeiro oraz Sao Paulo). W trakcie epidemii pewien gang narkotykowy napadł na punkt szczepień. Członkowie gangu ukradli szczepionki przeciwko żółtej gorączce, wzięli za zakładników dwóch pielęgniarzy i rozpoczęli akcję darmowego szczepienia mieszkańców faweli!

 

 

Kraje endemiczne dla wirusa żółtej gorączki

 

Kraje endemiczne dla wirusa żółtej gorączki
Afryka Ameryka Środkowa i Południowa
Angola Kenia Togo Argentyna
Benin Kongo Uganda Brazylia
Burkina Faso Liberia Wybrzeże Kości Słoniowej Boliwia
Burundi Mali Ekwador
Czad Mauretania Gujana
Demokratyczna Republika Kongo Niger Gujana Francuska
Gwinea Nigeria Kolumbia
Etiopia Republika Środkowoafrykańska Panama
Gambia Rwanda Paragwaj
Gabon Senegal Peru
Ghana Sierra Leone Surinam
Gwinea-Bissau Sudan Trinidad
Kamerun Sudan Południowy Wenezuela

 

Źródła:

https://www.cdc.gov/yellowfever/index.html

http://www.who.int/csr/disease/yellowfev/en/

https://travelhealthpro.org.uk/factsheet/18/yellow-fever

Uwaga przy zabiegach medycznych
Owady
Choroba objęta szczepieniami

galeria

Zasób 12
Zasób 14

może cię zainteresować

Cresta Facebook Messenger