Występowanie:
Dur brzuszny występuje na całym świecie, lecz najczęściej w krajach Azji Południowej (Indie, Nepal, Sri Lanka, Bangladesz, Pakistan), Azji Południowo-Wschodniej (m.in. Tajlandia, Malezja, Indonezja, Wietnam), w Ameryce Środkowej i Południowej (w tym Peru), oraz Afryce Północnej i Wschodniej (w tym w Kenii i Tanzanii).
O chorobie:
Jest to choroba zakaźna przewodu pokarmowego, wywoływana przez bakterię Salmonella typhi. Bakteria występuje jedynie u ludzi i wydalana jest w kale. Do zarażenia dochodzi drogą pokarmową, przez spożycie zanieczyszczonego jedzenia lub napoju.
Epidemiologia:
Ogniska choroby najczęściej odnotowywane są w krajach trzeciego świata, gdzie rokrocznie zaraża się około 21,5 miliona ludzi. Są to kraje, w których mycie rąk jest mniej powszechne, występują problemy z kanalizacją i dostępem do czystej wody, jak również miejsca dotknięte kataklizmami.
Przebieg choroby:
Okres wylęgania to ok. 6 do 30 dni. Pierwsze objawy, jakie pojawiają się po tym czasie, to narastające osłabienie, stany podgorączkowe, a później gorączka. Mogą również wystąpić biegunka, zaparcia, bóle brzucha oraz różowo-czerwona wysypka. Wraz z postępowaniem choroby dochodzi do uszkodzenia błon przewodu pokarmowego i istnieje ryzyko powstania perforacji.
Jak się chronić:
Aby zapobiec chorobie, poza szczepieniem ochronnym zalecane jest postępowanie, jak przy zapobieganiu biegunce podróżnej.
Szczepienie:
Na rynku dostępna jest szczepionka domięśniowa – Typhim Vi. Jedna dawka daje ochronę na 3 lata. Aby utrzymać ochronę, po 3 latach od zaszczepienia zalecane jest podanie dawki przypominającej.
W przypadku dzieci szczepienia wykonywane są od 2. roku życia, a dawki przypominające – jak u dorosłych, co 3 lata.
Istnieje również szczepionka doustna (Vivotif), lecz będzie dostępna na początku 2019r. w Polsce. 3 doustne dawki daje taki sam poziom ochrony co 1 dawka domięśniowa Typhim Vi.
Ciekawe fakty:
– Objawy duru brzusznego mogą być podobne do objawów malarii. Jeżeli u podróżnych występuje podejrzenie malarii i leczenie nie przynosi rezultatów, warto wykluczyć również dur brzuszny.