O chorobie:
– Wirusowa choroba roznoszona przez komary – te same które roznoszą wirus denga
– Może przebiegać w łagodny sposób, lecz u wielu osób występuje przewlekły ból mięśni i stawów.
Występowanie:
– Chikungunya spotykana jest głównie w krajach tropikalnych Azji, Afryki i Ameryki (mapa poniżej), w których występuje pora deszczowa, sprzyjająca rozmnażaniu komarów. Zdarzają się również przypadki zachorowań na południu Europy.
– Epidemie choroby pojawiają się na całym świecie. W 2006 roku epidemia nawiedziła kraje nad Oceanem Indyjskim, a w 2007 r. zauważono pierwsze przypadki w Europie – we Włoszech. Od 2013 roku chikungunya występuje także na Karaibach. W sierpniu 2017 przypadki odnotowano zachorowania w południowej Francji, natomiast w lutym 2018 r. wybuchła epidemia w Mombasie w Kenii.
Objawy:
– Po inkubacji trwającej 5-7 dni, pojawia się gorączka, zapalenie spojówek, ból głowy i mięśni (które nasilają się rankiem i przechodzą po lekkim wysiłku). Wysypka (jak na zdjęciu poniżej) pojawia się u 50% osób i utrzymuje się do 2 dni.
– U ok. 10% osób występują przewlekłe problemy z stawami, w tym sztywność i ból stawów.
Jak się chronić:
– Unikaj miejsc, w których występują siedliska komarów, szczególnie wczesnym rankiem i późnym popołudniem.
Szczepienie:
– Do tej pory nie opracowano jeszcze szczepionki na chikungunyę.
Leczenie:
– Forma leczenia polega jedynie na eliminowaniu objawów i podawaniu leków przeciwbólowych. Problemy ze stawami mogą wymagać specjalistycznej opieki.
Ciekawe fakty:
– Nazwa Chikungunya pochodzi z języka Kimakonde (używanego w południowo-wschodniej Tanzanii i północnym Mozambiku) i oznacza „wygięty do góry”. Odnosi się do charakterystycznego wyglądu chorego w późnym stadium choroby.
Źródła:
– http://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/chikungunya
– http://www.searo.who.int/entity/emerging_diseases/documents/ISBM_9789290223375/en/