19'10'2018'


Jak przygotować się do wizyty u lekarza medycyny podróży

Co musimy wiedzieć aby wizyta u lekarza medycyny podróży poszła sprawnie, i żebyśmy mieli pewność że wszystkie nasze potrzeby ze strony bezpieczeństwa są zadbane?

Jak przygotować się do wizyty u lekarza medycyny podróży

Przede wszystkim: tak, trzeba się przygotować! Powinniśmy wiedzieć podstawowe rzeczy o samej podróży, takie jak charakter wyjazdu, termin i miejsce, w które jedziemy. Ponadto musimy mieć wiedzę na temat swojego stanu zdrowia i przebytych szczepień ochronnych, a najlepiej przyjść na wizytę z dokumentacją szczepień. Poniżej przygotowałem listę pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć, aby ułatwić współpracę z lekarzem!

Jeszcze jedno – najlepiej, abyśmy na wizytę przyszli zdrowi – czyli bez gorączki, jeżeli jesteśmy po przebytej chorobie zakaźnej. Wynika to z tego, że najczęściej pacjent zostaje zaszczepiony tuż po wizycie – jeżeli są do tego wskazania. Kwalifikacja do szczepień jest ważna przez 24 godziny – takie jest prawo. Jeżeli mamy gorączkę lub jesteśmy w trakcie ostrego rzutu choroby przewlekłej, może być konieczne odroczenie szczepienia do momentu powrotu do zdrowia.

 

Informacje o podróży:

Gdzie jedziemy:
Zbyt często słyszę: „Jedziemy do Azji”. I tyle. To stwierdzenie jest zdecydowanie za mało precyzyjne. Dla lekarza medycyny podróży szczególnie ważna jest informacja o tym, w których krajach będziemy, a dokładniej, w jakich rejonach. Ponadto powinniśmy powiedzieć, co planujemy robić na wyjeździe: czy ma to być np. pobyt w hotelu „all inclusive”, czy relaks na plaży, czy trekking w dżungli. Jeżeli jedziemy w góry, to w jakie i jak wysokie – powyżej 3000 m n.p.m.?

Ważne jest również, w których krajach/miastach będzie międzylądowanie? Ma to duże znaczenie ze względu na wymogi formalne poszczególnych krajów. W niektórych państwach wymagane jest np. przedstawienie dowodu zaszczepienia przeciwko żółtej gorączce.

Dokładny plan podroży, ewentualnie z mapką, może bardzo ułatwić kontakt z lekarzem podczas wizyty.

Charakter podróży:
Jedziemy z biurem podróży, na własną rękę, czy planujemy backpacking? Będziemy spać w hotelach typu „all inclusive” z klimatyzacją, czy w bambusowych chatkach z moskitierą?

Czy podróż ma charakter służbowy, czy wypoczynkowy? Będziemy pracować ze zwierzętami, czy uczyć dzieci angielskiego w szkole na zboczu góry? (Kiedyś tak pracowałem, budowaliśmy szkołę w Indonezji – gorąco polecam!)

Kiedy jedziemy:
Termin wyjazdu ma szczególne znaczenie ze względu na porę roku w miejscu docelowym. W przypadku tropików ważne jest, aby wiedzieć, czy wypada wtedy pora deszczowa, czy pora sucha. Niektóre kraje są ogromne i różnorodne klimatycznie, co oznacza, że w tym samym okresie w różnych częściach jednego kraju może występować inny klimat (np. Indie – monsun południowy i północny). Warto odrobić pracę domową i sprawdzić, jakie warunki klimatyczne będą panowały w wyznaczonym przez nas terminie wyjazdu.

Kto z nami jedzie:
Czy będą nam towarzyszyć dzieci (a jeżeli tak, to w jakim wieku), osoby starsze, czy ktoś z przewlekłymi chorobami (jeżeli tak, to jakimi)?

 

Wszystkie te informacje mają istotne znaczenie dla oszacowania ryzyka zachorowania na lokalne choroby, zaplanowania szczepień ochronnych, przypisania  leków i odpowiedniego przygotowania apteczki podróżnej.

 

Jak już wszystko wiemy, to z spokojną głową można udać się do lekarza medycyny podróży!

Uwaga przy zabiegach medycznych

może cię zainteresować

Cresta Facebook Messenger